Pre izvesnog vremena sam bio zaglavljen par sati na kardio hirurgiji.
Pregled proširenih vena koje sam nasledio od majke je bio poslednji u nizu preventivnih pregleda i analiza koje sam obavio.
Da budem iskren, češće sam u životu startovao antivirus program na kompjuteru nego što sam se bavio preventivnom medicinom.
Već par godina nosim čarape za vene i nije me sramota to da kažem, i na pregledu sam dobio visoku prelaznu ocenu.
Genetika i dizanje tegova mi nisu išli na ruku što se tiče mojih vena na nogama.
Međutim nije to tema ovog teksta.
Pošto sam gluvario u čekaonici par sati, malo slušao neki podkast, malo gledao pacijente, slušao njihove razgovore… Solidan broj njih se zna. Posećuju kardiohirurgiju često i susreću se.
Jedan reče “meni bolje da se preselim ovde nego da putujem iz Soko Banje”.
Gledam čoveka mojih godina kako ga ćerka mukom i sporo podiže sa klupe kada je prozvan za kardiološki pregled. Sporo ustaje, pogrbljen, sporo hoda, bled…
Osvrnem se… Samo dvoje troje izgledaju vitalno i uglavnom su doveli roditelje, a ostali su baš nadrljali.
Biološka starost im očigledno prevazilazi godine. Više su potrošeni nego što bi trebalo.
Razmišljam kako su sebe doveli u ovo stanje? Koje su to njihove navike koje su dovele do kolapsa kardiovaskularnog sistema?
Kada bi im se dala šansa da se vrate u svoju mladost da li bi radili nešto drugačije.
Da se ogradim, sa svojih 53 nisam baš bio najstariji. Poneo me narativ pa sam zaboravio da kažem da je većina pacijenata bila preko 60.
Razmišljam zašto je kod nas normalizovano da kako stariš imaš po kilogram viška za svaku godinu preko 35 i da na svakih 5 godina postaješ ponositi vlasnik neke hronične bolesti.
Zašto su sve moguće nezdrave navike kao pušenje, alkohol, nedostatak kretanja, kilaža, pritisak, tahikardija… društveno prihvaćene. “To ti je od boga”.
A sa druge strane, kada neko ide na preventivne preglede, proglase ga hipohodrom. Kada vežba i hrani se bez šećera, biljnih masti, izbegava alkohol pitaju ga “Šta ti je? Je l si bolestan?”
Zašto čekamo da se nešto desi, da imamo zdravstveni problem, pa tek onda da odemo kod lekara i tražimo tabletu koja će da anulira naše loše navike bez namere da ih se odričemo?
Zašto bataljujemo cigarete tek posle infarkta?
Gledajući one ljude u čekaonici, upitao sam sebe kako zamišljam svoju poslednju deceniju života.
Svi smo smrtni i ne volimo o tome da razmišljamo ali nas defintivno čeka “The last chapter” što bi rekao Kijanu Rivs u onom filmu.
Da li bih želeo da budem zakucan za krevet i kolica ili da mogu da sam idem u nabavku, da se samostalno kupam…
Da li bih voleo da imam bolove u kolenima, kukovima, leđima – ili ne?
Da li bih želeo da sam tužan i ljut na ceo svet ili čio i veseo?
Sve to definišemo navikama koje imamo danas. Ne počinjemo pripreme za poslednju deceniju u 70 nego u 35, 40.
Izbacujemo navike koje su loše, ubacujemo dobre i krećemo sa preventivnim pregledima jednom godišnje.
Nobelovac biskup Dezmond Tutu je napisao:
“Dosadiće nam da vadimo ljude iz reke i otićićemo uzvodno da vidimo zašto u nju upadaju”
Umesto da čekamo da nastane zdravstveni problem usled naših loših navika, treba da se pobrinemo da dobrim navikama smanjimo verovatoću da nas pregazi neki od konjanika smrti:
Kardiovaskularni problemi
Rak
Gojaznost
Dijabetes
U posebnom tekstu ću pisati koje navike nam povećavaju šansu za dug i zdrav život i koje preventivne preglede treba da radimo.
Ako si navikao da ti neko drugi pomaže da budeš disciplinovan i ako te mrzi da istražuješ po internetu imam rešenje za tebe. Instaliraj Strongman Online Method app sa prodavnice i tamo mi se javi u chat porukom.