Razmišljam nešto i gotovo sam siguran da ja Mekdonaldsov pomfrit u top 3 najgorih hrana na svetu koju treba da izbegavate u širokom luku.
Ne, to nije samo krompir, a nije ni krompir koji mi uzgajamo.
To je krompir i još 18 sastojaka.
Da.
Mekdonaldsov pomftit umesto samo tri sastojka (krompir, ulje i so) sadrži 19 sastojaka brižlivo odabranih od inžinjera ukusa hrane da bi mu “popravili” ukus i navukli nas da ga jedemo što više.
Evo šta piše na Mekdonaldsovom sajtu:
Sastojci:
- Krompir,
- Biljno ulje (ulje od uljane repice, ulje od kukuruza, ulje od soje, hidrogenizovano ulje od soje),
- Prirodna aroma govedine (izvedenice pšenice i mleka)*,
- Dekstroza,
- Natrijumacidi pirofosfat (za održavanje boje),
- So.
*Prirodna aroma govedine sadrži hidrolizovanu pšenicu i hidrolizovano mleko kao početne sastojke.
Da bi vam bilo jasnije, namirnice sa što manje sastojaka su sigurno zdravije. Ovaj bućkuriš od sastojaka sigurno nije napravljen da bi mi bili zdraviji.
Pa da krenem.
Za početak, Mekdonaldsov pomfrit je jedan od razloga epidemije gojaznosti u zemljama gde imaju svoje radnje.
Porcija od 150 grama “žive vage” krompira upije od 30 do 50 grama najgoreg biljnog ulja za prženje koje je zapravo kombinacija 4 najgora ulja.
Takav pomfti ima barem 150 kalorija više od krompira pečenog u rerni.
Višak nepotrebnih kalorija nije jedini problem.
Ulje na kome se prži je kombinacija 4 ulja, ne zna se koje je gore od kog.
Zagrevanjem na 180 stepeni ta kombinacija ulja može da proizvede ozbiljnu količinu trans masti, koje su povezane s nizom zdravstvenih problema, uključujući povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, mentalnih problema, …
Trans masti povećavaju nivo lošeg holesterola (LDL) i smanjujući nivo dobrog holesterola (HDL), što povećava rizik od srčanih oboljenja kao što su srčani udar i moždani udar.
Konzumiranje Mekdonaldsovog pomfrita, obogaćenog transmastima, loše utiče na metabolizam šećera, ometajući funkciju insulina i izazvati otpornost na insulin, što može dovesti do poremećaja regulacije šećera u krvi i povećanog rizika od dijabetesa.
Postoje istraživanja koja dovode u vezu konzumiranje Mekdonaldsovog pomfrita sa mentalnim bolestima.
Kombinacija ona 4 ulja izaziva upale zbog oksidacije i oslobađanja slobodnih radikala na visokim temperaturama. Takva upala može poslati signale opasnosti mozgu i na kraju uticati na raspoloženje, anksioznost i depresiju.
Imate masu tekstova na netu o štetnosti prženja hrane na biljnom odnosno na ulju od semenja.
So koju koriste u Mekdonaldsima ima tri komponente: so, šećer i aluminijum sulfat.
Natrijum-acid pirofosfat se koristi kako bi održao boju pomfrita tokom prženja. Ovaj sastojak pomaže u sprečavanju tamnjenja površine pomfrita i održava svetlu boju koja je karakteristična za komercijalno pripremljeni pomfrit.
Prirodna aroma govedine nije prirodna već se industrijski pravi u procesu hidrolize, što znači da se pšenica i mleko razgrađuju u manje molekule kako bi se dobila željena aroma. Ovaj proces može uključivati enzime ili druge hemijske reakcije radi razlaganja proteina iz pšenice i mleka na manje komponente koje daju karakterističan ukus govedine.
Na kraju i sam krompir koji se koristi u Mekdlonaldsu je predmet kontroverzi:
- Upotreba genetski modifikovanih organizama (GMO): Postoji kontroverza i zabrinutost da McDonald’s koristi genetski modifikovane krompire u proizvodnji svog pomfrita. Iako McDonald’s tvrdi da ne koristi GMO krompire, postoje neki izvori i spekulacije koji izražavaju suprotno mišljenje.
- Korišćenje velike količine aditiva: McDonald’s je poznat po korišćenju raznih aditiva u svojim proizvodima, uključujući tu i pomfrit. Neki kritičari tvrde da ovi aditivi mogu biti štetni za zdravlje i dovode do raznih zdravstvenih problema, posebno kada se konzumiraju u velikim količinama.
- Ekološki uticaj proizvodnje krompira: Kao globalni lanac brze hrane, McDonald’s se suočava s kritikama zbog ekološkog uticaja uzgoja krompira za svoj pomfrit. Upotreba pesticida, intenzivna poljoprivredna praksa i potrošnja prirodnih resursa mogu imati negativne posledice na okolinu, što izaziva zabrinutost za održivost i zaštitu prirode.
Sve u svemu ako vam se jede pomfrit nasecite svoj krompir i pecite ga u rerni prelivenog maslinovim uljem ili u onom erfrajeru.
Ovo nemojte više da jedete.