Muškarci sa nižim nivoom testosterona su tužniji, manje sposobni mentalno i fizički, manje su zainteresovani za seks i traljavi u krevetu.
Muškarci sa nižim nivoom testosterona imaju veći rizik od kardiovaskularnih bolesti, raka prostate, povećanog pritiska, dijabetesa, gojenja … Život im je neretko sranje.
Šta god našli na internetu, za muškarca posle 50 postoje dve stvari koje može da uradi da sredi svoj nivo testosterona.
Da sredi navike, da ide u krevet kad treba, da ne jede procesiranu hranu, izbaci alkohol, počne da trenira sa opterećenjima… ali ni tako neće da dobaci do optimalnioh vrednosti testosterona.
Potrebna je terapija optimizacije testosterona kojom će se spolja, precizno, unosti razlika između optimalnih i sadašnjih vrednosti testosterona. I to je to.
S tim što takva terapija može da ima pun učinak samo ako su navike spavanja, ishrane i treninga dovedene u red.
Bez toga je kao da rešavaš problem grejanja u stanu kupovinom nove jače TA peći a imaš polomljena stakla na prozorima koji inače loše dihtuju, nemaš izolaciju i imaš 2 cm rupu ispod ulaznih vrata gde duva promaja.
U godinama kada si napravio decu i dosadilo ti da izgledom i energijom više ličiš na svoju babu nego na muške pretke, vreme je da razmisliš o pravoj terapiji optimizacije testosterona. To je doživotna odluka.
Da se razumemo – testosteron čini muškarca muškarcem. Jakim, vitalnim, odlučnim, pun im energije, željnim života, zaštitnikom porodice…
Ako ste mrzovoljni, umorni, imate stomak i ženske grudi, nemate želju da se pokrenete, ne rizikuje vam se… možda je vreme da uradite hormonski panel.
Nizak nivo testosterona nauka povezuje ne samo sa padom libida već i povećanim rizikom od hroničnih bolesti, depresijom i neplodnošću.
Ako se pitate zašto treba da uradite analizu količine testosterona u krvi – odgovor je, da saznate da li oprimalno funkcionišete kao muškarac.
Prema podacima koje ja imam od 40% do 70% posto testiranih muškaraca imaju nivo testosterona ispod optimalnog.
Iz generacije u generaciju muškarci imaju sve manje testosterona. U poslednjih 50 godina prosek vrednosti testosterona pada za 1% godišnje.
Uz to svaki muškarac posle tridesete gubi oko 1% testosterona godišnje.
Kada posle čitanja mog članka uradite analizu hormona i odete kod doktora, on će pogledati referentne vrednosti za nivo testosterona i reći “ma ti si super, sve je uredu”. Obično je tako.
Kako to sada kod nas funkcioniše?
Tip 55 godina ode kod doktora i kaže:
“Tužan sam, umoran, kao voz da me je pregazio, ništa me ne raduje, ne jebe mi se… retko mi se diže”
Doktor kaže:
“Hajde da uradimo laboratoriju”
Ti odeš uradiš laboratoriju, daš doktoru onaj papir sa rezultatima laboratorije pun nade i zebnje.
Doktor gleda, gleda, …
“Ma ti si super. Jeste malo niže ali u granicama normale”
Ti imaš testosteron 11, raspadaš se kao nameštaj od iverice nakon što ga je uhvatio pljusak u toku treće selidbe ali u knjigama piše da su za ukupan testosteron u krvi (objasniću kasnije šta je ukupan a šta slobodni) referentne vrednosti su od 9.9 do 27.8 nmol/L.
Ubeđuju te da si okej ako ti je testosteron 11 a ti se osećaš umorno, depresivno, na ivici plača.
Muškarac ne bi treba da plače. Uredu je da pustiš suzu ako izgubiš oca, majku… psa, ali da se rasplačeš jer ne podnosiš kako ti funkcioniše život, to je ženski odgovor. Rade te hormoni po maminoj liniji.
Kako smo došli u situaciju da u Srbiji verovatno nema zvaničnog protokola i klinika za optimizaciju testosterona?
Nije do nas. Medicina na svetskom nivou se time još ne bavi.
Apsolutno ignorisanje ili neprepoznavanje problema pada testosterona kod odraslih muškaraca.
Da mi ne pobegne da objasnim referentne i optimalne vrednosti.
Prosečna četvoročlana porodica u Srbiji, zavisno od grada i primanja, živi sa 100 do 350 hiljada dinara.
I ti odeš kod doktora i kažeš imamo 110 hiljada dinara, ne idemo na more, deca nemaju patike, isekli nam struju nismo plaćali, a doktor kaže “da da sve je uredu, tako žive ljudi”.
Jesi u rasponu vrednosti ali nisi optimizovan za život dostojan porodice, dostojan muškarca i njegovih muških predaka.
Uzgred mogao bih ceo članak da napišem o tome kako su definisane referentne vredniosti testosterona kroz istoriju. Neka samo ostane otvoreno da su malo rastegli referetne mere.
Takođe, kada merimo testosteron treba da merimo ukupni i slobodni testosteron koji je obično u vrednostima 1-4%, a najčešće 2% od ukupnog.
Kada testisi proizvedu testosteron on se vezuje za dve vrste proteina i tako cirkuliše kroz krvotok i ukupni testosteron možemo smatrati rezervoarom testosterona.
Ono što je raspoloživo i što utiče na nas je nivo slobodnog testosterona.
Moj Vasilije ima 12 godina i sve pare koje dobijao za rođendan mu ja “čuvam” do daljeg. Neka ima 500 e. A u džepu ima 10e (1200 dinara). Kad polazi u bioskop sa drugarima i kad ga pitaju “Vaso koliko para imaš” on nema 510 nego 10 eura.
Isto je sa ukupnim i slobodnim testosteronom.
Nažalost ovo će biti tekst koji će vam otvoriti oči o ozbiljnom zdravstvenom riziku manjka testosterona ali neće ponuditi konkretne korake ka rešavanju jer se kod nas takve terapije u zvaničnim ustanovama ne sprovode.
U ovoj fazi je bitno da razumemo i da počnemo da tražimo rešenje za naš pad testosteroa.
Naravno da postoji neformalan način da se ovo rešava ali je za to potrebno imati i znanje i svest o odgovornosti. Postoje određeni rizici.
Ja neću sugerisati da sami kupite na crno (nema drugačije) i da krenete.
Upotreba testosterona u tarapeutske svrhe nosi neke kontroverze sa sobom. Najčešće su dve: srce i prostata.
Do nedavno smo bili izložei histeriji medija da TOT povećava rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Ja sam iztraživao, guglajte i vi, to je neutemeljena tvrdnja.
Naprotiv, nizak nivo testosterona nosi uvećan rizik od kardiovaskularnih incidenata i bolesti, pokazuju nove studije. Pri čemu sam testosteron nije lek za srce nego pobošljava opšte zdravstveno stanje
Studija koja je bila osnov za narativ “ne uzimaj tetosteron da ti ne stane srce” je bila sprovedena na nepokretnim i jedva pokrenim i muškarcima starijim od 65 godina bez kontrolne grupe koja bi korisitla placebo gel.
Takođe istraživanja su pokazala da upotreba TOT ne povećava šanse za rak prostate. Da ne širim priču, ovo ću u poseban članak naknadno.
Još dve stvari za kraj ove teme o kojoj mogu da pišem.
Razlika između terapije optimizacije testosteronom i uzimanja u svrhe podizanja sposobnosti na sportskom polju je doziranje.
Pogađate, zbog sportista koji su rizikovali sa velikim dozma zbog velikih rezultata i imali probleme, čitava priča oko optimizacije testosterona je satanizovana.
Silvester Stalon 6. jula je napunio 77 godina i u seriji Tulsa King je u fenomenalnoj formi, pun života i energije.
Kada sam objavio njegovu sliku na instagramu jedan deo komentara je bio “ua steroidi”, “doping”… Pri čemu neinteligentna publika meša varanje u sportu i produžavanje zdravlja i života.
U sportu je antidoping kontrola uvedena da bi sponzori i uticajne države (Najk i amerika) mogle da utiču na uslove za igru i konačan ishod pri čemu pričaju čas o nefer prednosti a čas o zdravstvenom riziku.
Ko smatra da je moja izjava prejaka i neutemeljena neka gugla “balco scandal” i recimo nek istraži da li se na olimpijskim igrama testiraju američki sportisti.
No iako nije tema, da posolim – bavljenje vrhunskim sportom je opasno po zdravlje. Vrhunski sportista nakon karijere je poluinvalid.
Ali, ako uporedimo naše bivše sportiste za koje smatram da nisi bili upoznati sa čarima steroida i NBA veterane gde se doping kontrola vrši skoro na majkemi (pisao sam tekst koji je objavio Playboy pre 10-ak godina pa sam istraživao u detalje) NBA veterani o neuporedivo bolje izgledaju i bolje se drže od recimo Paspalja.
Iskreno verujem da je bavljenje vrhunskim sportom manje opasno uz pametno doziranje testosteronom. Rekao sam šta sam rekao.
Ukoliko uzimate visoke doze u dužem vremenskom periodu može doći do promena u nervnom sistemu i pojave ošamućenosti, vrtoglavice, zujanja u ušima, gluvoće, glavobolje, zbunjenosti, znojenja, osećaja mučnine i ubrzanog i produbljenog disanja, poremećaja vida i sluha. U kontraindikacije spadaju i oticanje kože i sluzokože, osip, svrab, koprivnjača, grč disajnih mišića, pogoršanje astme, pad krvnog pritiska, postepeno oticanje lica, usana, jezika, guše i drugih delova tela, tipično šaka ruku, očnih kapaka i teškoće pri disanju, anemije, promene u broju i tipu krvnih ćelija, hemoliza.
Da ne zaboravimo i probleme sa varenjem, mučninu, gorušicu, povraćanje, dijareju, želudačnocrevno krvarenje, čir, zatim krvarenje iz nosa, desni ili kože koja u pojedinim slučajevima može ugroziti život.
Ovo naravno nisu problemi koji mogu da snađu zdravog sportistu koji koristi steroide radi boljih rezultata, ili gospodina 50 plus koji je na terapiji optimizacije testosterona, ovo su sve kontraindikacije uzimanja Aspirina. Ako imate u ormariću u kuhinji kutiju apirina, otvorite je i pogledajte onaj papirić ili oproguglajte.
Ostajem dužan doziranje i koje laboratorijske testove treba da radimo dok smo na hormonskoj terapiji.
Jedan odgovor
Odličan tekst… možeš i detaljnije, a nastavak o doziranju i primeni čekamo… kladim se da će ovo biti najčitaniji tekst!