Baš volim priču o marginalnom dobitku.
Jedna od najvećih svetskih imperija, Britansko carstvo, je bilo toliko moćno da se govorilo da sunce nikada ne zalazi nad britanskim carstvom. Za 300 i nešto godina njihove dominacije popljačkali su pola sveta. Ko zna koliko zlata i dijamanata je britanska kruna nagomilala.
Bez obzira na viševekovnu dominaciju biciklistički sport u Engleskoj je patio od hroničnog nedostataka plemenitih metala sa olimpijskih igara, svetskih prvenstava i onih tur de Fansova i Điro di Italia.
Naime, od svog osnivanja 1908. pa do dvehiljaditih godina, Britanci su osvojili samo jednu medalju na olimpijskim igrama, i što je još više bolelo, nisu nikad bili ni blizu da pobede na najvećoj svetskoj trci, Tur de Frans.
Britanci su bili toliko loši, ne da nisu imali sponzore, nego veliki proizvođači biciklističke opreme nisu hteli da im prodaju bicikle, da se ne brukaju.
2003. Britanci angažuju jednog pametnog čoveka, Dejva Brailsforda, i on je postao performance manager britanske reprezentacije. I stvari počinju da se menjaju na bolje.
Dejva su doveli sa ciljem da na predstojećim olimpijskimi igrama u Atini osvoji medalju. Nije loše da spomenem da se u tom trenutku Britanci još nisu ni kvalifikovali i baš nisu bili konkurentni u odnosu na ostale timove.
Međutim ozbiljan tip je Dejv. Ima inženjerski mozak.
Dejv je uzeo inženjerski pristup.
Sadržaj teksta
Toggle1% svakog dana
Njegova taktika je bila da sve aspekte reprezentacije unapredi za makar malo, makar za 1%.
Brailsford je uveo sistem merenja i praćenja svake pojedine aktivnosti, od hrane koju jedu do načina na koji se odmaraju između treninga, jer ono što ne meriš ne možeš ni da poboljšavaš.
Raščlanio je sve radnje oko priprema reprezentacije na najsitnije celine, definisao metriku, kako se meri progres, ali i gde se oni nalaze u ovom trenutku, i krenuo sa popravljanjem svake te male kockice koja čini veliku sliku.
Za svaku temu je doveo ili najvećeg svetskog ili Britanskog stručnjaka.
Dosta vremena su proveli u onom tunelu gde se gleda otpor vazduha i otkrili su koji je položaj tela najaerodiniamičniji ali i da oprema za indor trke pruža manji otpor vazduhu.
On je taj koji se setio da se stavi gel u sedište da bude prijatnije za vožnju.
Individualizovali su svima i trening i ishranu. Tražili su od vozača da nose električno zagrejane šorceve kako bi održavali idealnu temperaturu mišića tokom vožnje, i koristili senzore za biofeedback kako bi pratili kako svaki sportista reaguje na određeni trening.
Radili su na komunikaciji i timskom duhu, da se razumeju sa signalizacijom i da imaju jasnu viziju.
Kada krene neka velika trka koja traje danima, bicikliste prate veliki kamioni – kamperi, koji su preuređeni da biciklisti mogu da solidno odspavaju. Delv je doveo najveće stručnjake za san i za svakog spostistu su našli najoptimalniji dušek, jastuk, posteljini i temperaturu kako bi se što lakše uspavao i što bolje oporavio.
Dejl je išao dotle da je doveo hirurga da im pokaže kako se peru ruke jer se dešavaju oštećenja kože na rukama a tu onda može da uđe infekcija što smanji performanse.
Njegova mantra je bila da svuda budu bolji 1% nego što su bili.
I gle čuda, ne uradivši ništa kapitalno, samo štelujući i optimizujući sve detalje priprema i treninga sportista 2004. godine – a ostalo je legenda.
Rezultati Brejlsfordovog rada su bili neverovatni. U razdoblju od 2008. do 2016. godine, britanski biciklisti su osvojili 178 medalja, od kojih je 66 bilo zlatnih.
Od “izbegavaju nas sponzori” Britanci postali svetska velesila u biciklizmu, bez spektakularnih izmena, samo podešavajući to što rade da uvek bude malo bolje.
Meni je ovo krajnje spektakularno.
Šta iz ovoga mi možemo da zaključimo?
Kada se problem raščlani i svakom njegovom delu se da adekvatna pažnja da se unapredi makar malo, na duže staze to mora da da rezultat.
Sada malo dosadne matematike
Kada nešto povćamo svakog dana za jedan posto, to je kao da ga pomnožimo sa 1.01
Dakle 1 x 1.01 = 1.01
Pa ako drugog dana napredujemo za 1 posto to je
1.01 x 1.01 = 1.0201
I za 365 dana napredovanja po 1% dobijamo 37.8
Ako se nešto što imamo godinu dana uvećava svakog dana za 1% ono naraste 37.8 puta.
E to je moć kumulativnog dobitka ili kako ga englezi zovu marginal gain.
A mnogi odustanu posle nekog kraćeg vremena jer ne vide rezultat.
Ako se trudiš svoj život u svim aspektima da popravljaš stalno makar za malo – desiće se isto.
Tu sam da ti pomognem.